YÜZÜK ÖLÇÜMÜ BİLMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Yüzük ölçünüzü öğrenmek için Yüzük Ölçüm Rehberi’mizi kullanabilirsiniz. Rehbere göre yüzüğü kullanacağınız parmak ölçünüzü alıp beğendiğiniz üründe size en yakın ölçüyü sipariş edebilirsiniz.

 

SATIN ALDIĞIM YÜZÜK ÖLÇÜSÜ BÜYÜK/KÜÇÜK GELİYOR. NE YAPMALIYIM?

Satın aldığınız yüzüğün parmağınıza olmaması durumunda sitemizde uygun ölçü bulunuyorsa ürünü faturası ile MNG Kargo firması ile ücretsiz göndererek Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçmeniz durumunda 15 gün içerisinde değişim sağlanmaktadır. Uygun ölçünün Lapidore’da bulunmaması durumunda Müşteri Temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ürünün elverişli olması halinde istediğiniz ölçüye uygun olarak 15 gün içerisinde size özel olarak hazırlanabilir.

 

ÜRÜNÜMDE RENK DEĞİŞİMİ OLUŞTU, BU DURUMDA NE YAPMALIYIM?

Ürününüzdeki renk değişimi yanlış kullanım sonucu gerçekleşmiş olabilir. (Parfüm, krem, sabun, aseton vb. teması) Ürün ile ilgili Müşteri Temsilcilerimiz ile görüşüp durumu iletmeniz ve ardından firmamıza kargo gönderimi sağlamanız durumunda ekibimiz gerekli incelemeleri yapacaktır. Kullanıcı hatası olmadığı tespit edildiği takdirde değişim ve/veya gerekli tadilat garanti süresince Lapidore tarafından sağlanır.

 

ÜRÜNÜMÜN GARANTİSİ VAR MI? GARANTİ SÜRESİ NEDİR?

Satın aldığınız tüm ürünler Lapidore garantisi ve güvencesi altındadır. Ürününüzde oluşan herhangi bir hasar durumunda Müşteri Temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ekibimizin incelemesi sonucunda ürünün hasarı kullanıcı kaynaklı (üründe zorlama, zararlı madde teması vb.) olmaması durumunda fatura tarihinden itibaren 2 yıl boyunca ücretsiz olarak tadilat hakkınız bulunmaktadır. Bu süreçte ürünün Lapidore dışında başka bir firmada tadilatı yapılmış olması halinde ürün garanti kapsamı dışında kalır.

 

ÜRÜNÜMÜN KUSURLU TESLİM EDİLMESİ DURUMUNDA YAPMALIYIM?

Siparişleriniz kargoya teslim edilmeden önce ekibimiz tarafından kontrol edilir. Sipariş ettiğiniz ürünün kusurlu çıkması halinde kargo görevlisi yanınızda ise tutanak tutturmanızı; yanınızdan ayrıldı ise şubeyi geri arayarak tutanak için geri çağırmanızı rica ederiz. Bu sırada Müşteri Hizmetlerimiz ile iletişime geçerek temsilcilerimizi konu ile ilgili bilgilendirmenizi rica ederiz. Ambalajından arızalı çıkan ürünlerimiz için 14 gün içerisinde ürünün faturası ile iade ve değişim yapılabilir. Tutanak tutturulmaması durumunda ürünün iadesini kabul edemeyeceğimizi bilmenizi isteriz.

 

TESLİMATLAR SADECE ADRESE Mİ YAPILIYOR?

Tüm gönderiler adrese veya ilgili şahsa teslim edilir. Adrese veya ilgili şahsa ulaşılamaması halinde en yakın kargo şubesinden kargonuzu almanız gerekmektedir.

 

BULUNDUĞUM YERDE KARGO ŞUBESİ YOK, SİPARİŞİMİ NASIL TESLİM ALABİLİRİM?

Anlaşmalı olduğumuz kargo firması MNG Kargo Türkiye’nin her noktasına kargo teslimatı yapabilmektedir. Eğer bulunduğunuz yerde kargo acentesi mevcut değil ise Mobil Bölge olarak tabir edilir ve haftanın belirli günlerinde size ürün teslimi gerçekleştirilir.

 

TESLİMAT VE FATURA ADRESİMİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Siparişiniz sizin vermiş olduğunuz bilgiye istinaden adrese teslim edilir. Fatura adres bilgileri faturalama işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden fatura bilgilerinizin doğruluğundan emin olmadan siparişi onaylamayınız. Değişiklik talebi için kargo ve fatura sürecine girmeden önce iptal etmek istemeniz durumunda Müşteri Hizmetleri yetkililerimiz ile görüşüp bilgilendirmeniz durumunda ekibimiz size yardımcı olacaktır.

 

SİPARİŞİMİ İPTAL EDEBİLİR MİYİM?

Siparişinizi kargo sürecine girmeden önce iptal etmek istemeniz durumunda Müşteri Hizmetleri yetkililerimiz ile görüşüp bilgilendirmeniz yeterlidir.

  

SİPARİŞİMİ HEDİYE OLARAK GÖNDERECEĞİM, FATURANIN ÜRÜN İLE BİRLİKTE TESLİM EDİLMESİNİ İSTEMİYORUM. NE YAPMALIYIM?

Tüm siparişlerinizde faturanız ürün ile birlikte aynı kargo paketinde teslim edilmektedir. Özel gönderileriniz veya hediyelerinizde fatura teslimi istememeniz durumunda siparişinizin not bölümüne belirtmenizi rica ederiz. Bu durumda faturanız kayıtlı e-mail adresinize iletilecektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
4